Strażacka Integracja 2018

Ogłoszenie o naborze

Uniważnienie konkursu Czyste Powietrze Pomorza

Biuletyn Urzędu Gminy Kwidzyn

Dnia 17 kwietnia 2018r. członkowie Młodzieżowej Rady Gminy Kwidzyn ze swoim opiekunem Panią Katarzyną Kisiel oraz Panią Wójt Ewą Nowogrodzką uczestniczyli w III konferencji Młodzieżowych Rad pt. „Młodzi 2.0 – Młodzieżowe Rady na stulecie Niepodległości” w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.

W spotkaniu obok m.in. wicepremiera i ministra kultury Pana Piotra Glińskiego oraz szefowej Ministerstwa Edukacji Narodowej Pani Anny Zalewskiej uczestniczyli przedstawiciele młodzieżowych rad z całego kraju, którzy opowiadali o inicjatywach społecznych, jakie podejmują w swoich regionach.

Organizatorami wydarzenia był: Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego, Polska Rada Organizacji Młodzieżowych, Rada Dzieci i Młodzieży RP przy MEN oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Wydarzenie było interesujące nie tylko ze względu na rok stulecia niepodległości, lecz także na formę i tematy, które zostały podjęte. Środowisko młodzieżowych rad dąży do zwiększenia partycypacji młodych w procesach decyzyjnych – zarówno lokalnych, jak i centralnych. Służyć temu mają nowelizacja Ustawy
o Samorządzie Gminnym, a także przedłożenie Ustawy o Radzie Młodzieży RP.

W trakcie konferencji w Sejmie po raz pierwszy przyznana została także nagroda „Młodzieżowa Rada 2018”. Szefowa resortu edukacji Anna Zalewska wyróżniła rady, które najaktywniej angażują się w życie lokalnej społeczności. Zwyciężyły Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno oraz  Młodzieżowe Rady Miasta – Poznania i Zielonej Góry.

Konferencja była również przestrzenią dla dyskusji, a także przedstawienia zebranym – również najważniejszym osobom w państwie – swoich postulatów. Ponadto spotkanie było okazją do rozwinięcia swoich umiejętności, zdobycia wiedzy i wypowiedzenia się na wielu płaszczyznach. Uczestnicy konferencji wzięli udział w różnorodnych warsztatach, którego tematyka dotyczyła m.in. zarządzania, marketingu potrzebnych w funkcjonowaniu młodzieżowych organów, po zmiany ustawodawcze, czy współpracę międzynarodową i pozyskiwanie funduszy unijnych.

Anna Ostrowska - rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej, podkreślała, że spotkanie ma zachęcić młodych do jeszcze większej aktywności:

– „Chcemy skupić się na tym, aby młodzi ludzie aktywnie angażowali się w życie swoich lokalnych społeczności, aby starali się pokazać swój potencjał i docierać do swoich władz lokalnych, by pokazać swoje umiejętności, pasje i zainteresowania, aby prężnie mógł funkcjonować cały ruch młodzieżowy (…) .